Samsung, Tizen OS Akıllı Saatlerin İşletim Sistemi Desteğini Sonlandırıyor

Samsung bir zamanlar Samsung Galaxy Watch serisi ve Active 1 ve 2 cihazları için Tizen OS işletim sistemini kullanmış, daha sonra ise Tizen OS yerine Wear OS tercih etmeye başlamıştı. Tizen OS o dönemde sorunlar yaşayan Wear OS’tan daha iyi bir alternatif olarak görülüyordu. 

Galaxy Watch 4 ile birlikte Tizen OS kullanımı sona ermişti. O günden bu yana Samsung, One UI Watch adını verdiği Wear OS versiyonunu kullanıyordu. Reddit’te yer alan paylaşımlara göre Samsung, Tizen OS kullanıcılarına işletim sisteminin emekli edileceğini bildirmeye başladı. 

Saat arayüzleri de alınamayacak

Görsellerdeki ekran görüntülerinin çeviri olduğunu ve arada kaybolmuş noktalar olabileceğini de göz önüne alırsak, iki şeyin net olarak açıklandığını görebiliyoruz: Birincisi Samsung Tizen için yazılım desteğini sonlandırıyor, ikincisi de artık Tizen için saat arayüzü gibi içerikler ya da uygulamalar indirilemeyecek. Böylece bir anlamda sistem emekli edilmiş olacak. Düzenleme 30 Eylül 2025’ten itibaren geçerli olacak. 

Elbette ki bu durum hiç de şaşırtıcı değil zira Samsung artık Tizen OS ile çalışan akıllı saatleri satmaya son vermişti. Tizen kullanan akıllı saatlerin garanti edilen destek süresi de sona ermişti. Güney Koreli teknoloji devi, en güncel Tizen OS modelleri için 2023 sonuna kadar garanti vermişti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x