Geri sayım başladı! AK Parti kongresinde büyük sürprizler

AK Parti’nin 4’üncü Olağanüstü Büyük Kongresi için geri sayım sürüyor. Ankara’da “Türkiye Yüzyılı” ana sloganıyla gerçekleştirilecek Kongre için hazırlıkla son aşamada. Gazeteci Abdülkadir Selvi bugünkü köşe yazısında AK Parti’nin 7 Ekim cumartesi günü düzenlenecek olan 4 Olağanüstü Büyük Kongresi’nin sürprizlerini kaleme aldı. 

AZERİN SAHNE ALACAK

Ankara’da “Türkiye Yüzyılı” ana sloganıyla gerçekleştirilecek Kongre için hazırlıklar tüm hızıyla devam ederken Selvi, ilk olarak Azerbaycanlı sanatçı Azerin sürprizini verdi. Selvi, Türk dünyası sanatçısı olarak nitelendirdiği Azerin’in AK Parti kongresinde sahne alacağını duyurdu. Azerin’in kongrede söyleyeceği şarkısında da bir sürpriz olabileceğini belirten Selvi “İçinde “Karabağ” olan bir parçayı seslendirecek. Yeni bir beste mi yoksa ‘Çırpınırdın Karadeniz’i yine Karabağ’a bağlayarak mı söyleyecek, onu bilmiyorum.” dedi. 

Azerin’in AK Parti Milletvekili ünlü sanatçı Yücel Arzen’le birlikte de düet yapacağını ekleyen Selvi, Yücel Arzen ile Azerin daha önce Abdurrahim Karakoç’un “Bayrak senden incinmesin” şiirinden bestelenen bir parçayı birlikte söylediklerini ekledi. 

KONGRENİN TEMASI

AK Parti’nin büyük kongresinin temasının “Türkiye Yüzyılı için hep yeni, hep ileri” olduğunu ifade eden Selvi, “Ana temayı destekleyici tema olarak, “Cumhuriyet’in yüz akı, Türkiye’nin ortak aklı” seçilmiş. Kongre için bir de koreografi hazırlanmış. Önce Türkiye yüzyılını anlatan görseller yansıtılacak, sonra tribünlerde bir koreografi yapılacak.” sözlerini sarf etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasındaki milli irade vurgusunun koreografi olarak yansıtılacağını söyleyen Selvi, “Milleti temsil eden ne varsa o olacak. Köylü olacak, işçi olacak, memur olacak, öğretmen olacak, doktor olacak, işveren olacak, öğrenci olacak. Başı örtülü, başı açık kadınlar, genç kızlar, genç erkekler, sanatçılar, sporcular olacak. Yani milletin tüm renkleri koreografiyle canlandırılacak. Böylece sanat diliyle AK Parti milleti rejimin öznesi yaptı denilecek. AK Parti elitlerin değil, milletin içinden çıkıp gelen bir parti mesajı verilecek.” dedi. 

ERDOĞAN’IN KONUŞMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kongredeki konuşmasına ilişkin de ön bilgiler veren Selvi, şu ifadeleri kullandı;

Şimdi sıra geldi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasına. Cumhurbaşkanı Erdoğan elbette ki yeni Türkiye Yüzyılı’ndan söz edecek, yeni anayasa çağrısını yineleyecek, Karabağ’dan söz edecek. Terörle mücadeleye değinecek. Kararlılık mesajı verecek. Ama konuşmasının ana fikrini bunlar oluşturmayacak.

ÖZNE MİLLET OLACAK

Cumhuriyet’in 100’üncü yılında Erdoğan çok güçlü bir şekilde Cumhuriyet’i demokrasi ile buluşturma vurgusu yapacak. Bu neden önemli? Bunun bir tarihi perspektifi var mı?
İsmet Paşa dönemiyle birlikte başlayıp, 27 Mayıs darbesiyle rejime damgasını vuran bir olay var. Darbelerle birlikte millet rejimin öznesi olmaktan çıkarıldı. 14 Mayıs 1950 seçimleriyle bir devrim yaşandı. O nedenle 14 Mayıs seçimlerine “beyaz devrim” denildi. Demokrat Parti, “Yeter söz milletindir” diyerek iktidar oldu. Ama 27 Mayıs’la birlikte başlayan darbeler zinciri ile millet iradesi rejimin ana öznesi olmaktan çıkarıldı. Darbeler ve vesayet kurumları rejimin ana temasını oluşturdu. Menderes’in de, Özal’ın da, bir dönemler Demirel’in de kavgasının temelinde millet iradesini rejimin ana öznesi yapmak vardı. Çok istemelerine rağmen istedikleri kadar başarılı olamadılar.

ERDOĞAN BAŞARDI

Ama Erdoğan 27 Nisan e-muhtırasını püskürterek 15 Temmuz darbe girişimini önleyerek, askeri vesayeti sona erdirerek millet iradesini rejimin öznesi yapmayı başardı. Bu şeref Erdoğan’a ait oldu. 100’üncü yılında Cumhuriyet’i demokrasi ile taçlandırmayı başardı.
Erdoğan’a tek adam diyenler askeri vesayetin ve darbelerin sözcülüğünü yaparken, Erdoğan geldiği her göreve millet iradesiyle geldi. Milleti özne yaptı. Tribünde oturup seyretmesi istenen milleti sistemin merkezine yerleştirdi. Ve demokrasiyi darbelerin vesayetinden kurtarmayı başardı. Erdoğan tek adam değil tam aksine demokrasiyi taçlandıran oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ana teması Cumhuriyet’i demokrasi ile taçlandırmak ve milli iradeyi rejimin ana teması yapmak olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x