Diyarbakır ve Siirt’te Hakkari protestoları: Yaralı polisler ve gözaltılar var

Hakkari Belediye Başkanı DEM Partili Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alınıp görevden uzaklaştırılması ve yerine Hakkari Valisi Ali Çelik’in belediye başkan vekili olarak atanmasını protesto için Siirt’te aralarında DEM Parti Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş ve Siirt Belediye Başkanı Sofya Alağaş’ın da olduğu grup, Kızılay iş merkezi önünde toplandı. 

Grup, basın açıklaması yapmak istedi. Bunun üzerine polis, basın açıklamasının yasak olduğunu ve yapılması halinde müdahale edileceği uyarısında bulundu. Ancak grup açıklama yapmakta ısrar edince, polis biber gazı ve TOMA ile müdahalede bulundu. Müdahale sonrası ara sokaklara da kaçan gruptan 3 kişi gözaltına alındı.

“HALK İRADENİN GASBINA MÜSAADE ETMEYECEKTİR”

Müdahalenin ardından, Siirt Belediyesi önünde basın açıklaması yapıldı. Grup adına basın açıklamasını DEM Parti Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş yaptı. Sarıtaş, konuşmasında şunları söyledi:

* “Bugün sabah uyandığımızda kayyım darbesi ile karşı karşıya olduğumuzu, halkın iradesinin gasp edilmek istendiği durumla karşı karşıya olduğumuzu gördük. 8 yıldır halkın iradesi gasp edilmiş, halkın söz söyleme, fikrini beyan etme hakkı gasp edilmiştir. 31 Mart seçimlerinde halk en demokratik hakkını kullanarak, tekrar sandık başına gitti ve bu uygulamalara mağdur bırakanları en demokratik şekilde sandığa gömdü. 

* Dolayısıyla bugün yapılmak istenen aslında 31 Mart’ta Van’da başlayan, halkın iradesini öfke ile karşılayan demokratik bütün değerlerden yoksun olan, tek işi kaos olan, tek işi halkı bölmek, halkın refahını, huzurunu, hizmet hakkını çalmak olan bu iktidar bugün yine Hakkari’de bu uygulama ile halkın iradesini tanımadığını, halkın hiçbir şekilde seçme ve seçilme hakkına saygı duymadığını bir kez daha göstermiş oldu. Ama Van’da olduğu gibi bu halk bu iradenin gasbına müsaade etmeyecektir.”

DİYARBAKIR’DA DA PROTESTO DÜZENLENDİ

Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alınıp görevden uzaklaştırılması ve yerine Hakkari Valisi Ali Çelik’in belediye başkan vekili olarak atanmasını protesto için Diyarbakır’da aralarında DEM parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri toplandı.

Kayapınar ilçesi Huzurevleri’nde toplanan gruba polis, valilik yasağını hatırlattı. Ancak buna rağmen gruptakiler yürüyüş yaptı. Diclekent Bulvarı üzerinde yürüyüş yapan polis ile grup karşı karşıya geldi. Tüm uyarılara rağmen grup yürüyüş yapmak istedi, ancak polis grubun önünü kesti.

Trafiğin kapatıldığı yürüyüşte grup içerisinden polise taş fırlatıldı. Atılan taşların isabet ettiği 2 polis memuru başından yaralandı. Polisin müdahalesiyle 2 kişi gözaltına alındı. Polis bölgede güvenlik önlemi aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x