Ay’da yan yatan uzay aracı görüntü göndermeye devam ediyor…

Odysseus uzay aracının Ay’a inişinden dört gün sonra, görev ekibi iniş sırasında çekilen fotoğrafları yayınladı.

Ultra geniş açılı görüntüler, antenlerinin ne kadar veri iletebileceğini sınırlayan garip bir açıda durmasına rağmen, iniş aracının uçuş kontrolörleri ile iletişim kurmaya devam ettiğini doğruluyor.

Bu arada NASA’nın Ay Keşif Yörünge Aracı’ndan gelen görüntüler Odysseus’un iniş noktasını, Ay’ın güney kutup bölgesinde Malapert A adı verilen bir kraterin yakınındaki hedefine bir mil (1,5 kilometre) mesafede belirledi.

BEKLENENDEN DAHA ERKEN ENERJİSİ BİTECEK

Kötü haber ise güneş enerjisiyle çalışan iniş aracının beklenenden daha erken karanlığa gömülmek zorunda kalabileceği.

İniş aracı, Ay’a inişte hayatta kalan ilk ticari uzay aracı ve NASA’nın 1972’deki Apollo 17 görevinden bu yana bunu başaran ilk ABD yapımı uzay aracı. NASA, Intuitive Machines’e altı bilim yükünü yüzeye ulaştırması için 118 milyon dolar ödüyor ve araçta özel sektöre ait altı yük daha bulunuyor.

Odysseus’un inişi kolay olmadı: İnişten sadece saatler önce, Nova Kontrol ekibi iniş aracını devre dışı bırakılmış bir lazer mesafe bulma sistemi etrafında çalışacak şekilde yeniden programlamak zorunda kaldı.

Uzay aracı bunun yerine NASA’nın yüklerinden biri olan deneysel bir lazer mesafe bulma sisteminden yararlandı. Neyse ki, geçici çözüm işe yaradı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x